poniedziałek, 9 lutego 2009

Początek

27.01.09
{Wyjaśnienie - utrudniony dostęp do internetu, wynikiem czego jest umieszczenie pierwszych postów z opóźnieniem.}

Nareszcie mogę zaczynać! Chociaż tak naprawdę to dopiero od 1 lutego.

Szukając w sieci informacji na temat zakładania działalności gospodarczej, natrafiłam na informację o Inkubatorach. Na stronie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości dowiedziałam się, że wystarczy mieć pomysł, nie więcej niż 30 lat i należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
W drugim tygodniu stycznia wypełniłam wspomniany wniosek, ale nie został on zarejestrowany w bazie AIP, więc wszystko przesunęło się w czasie. Ponownie wypełniony formularz, rozpatrzono pozytywnie i dziś odwiedziłam Kraków by podpisać umowę (rozpoczynającą się od początku lutego).

Na czym polega współpraca?
Płacę AIP 244 zł miesięcznie. Może nie jest to tanio, ale uważam, że jest to dobry sposób na początek i testowanie możliwości firmy. W tej kwocie mam księgowość, konto bankowe, porady prawne, 3 szkolenia rocznie, oraz (gdy takowy jest potrzebny) lokal dla firmy. Rozpoczęcie i zakończenie współpracy jest oczywiście bezpłatne.


A gdybym rozpoczynała działalność jako jednoosobowy podmiot gospodarczy? W jakiej kolejności odwiedzać urzędy?
Wpierw należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy i złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W ciągu 14 dni otrzymuje się zaświadczenie o wpisie firmy do ewidencji. Z reguły trzeba tam zapłacić około 100 złotych.
Z tym dokumentem można udać się do urzędu statystycznego, aby otrzymać REGON. Mając REGON, w ciągu 7 dni od daty otrzymania potwierdzenia o wpisie do ewidencji
gospodarczej, trzeba zgłosić się do Urzędu Skarbowego, by wybrać formę opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt, księga przychodów i rozchodów, lub VAT).
Mając NIP, REGON i zaświadczenie o wpisie do ewidencji można zakłożyć konto dla firmy w banku.
Należy również zajrzeć do ZUS-u by tam wypełnić odpowiednie dokumenty. Miesięczna składka ZUS dla osób zakładających pierwszą firmę, przez 2 lata wynosi około 300 zł.
W zależności od rodzaju działalności trzeba też odwiedzić Sąd Rejonowy, Państwową Inspekcję Pracy, Sanepid, Inspekcję Handlową.
Sczegóły dotyczące zakładania własnej firmy (nie tylko jednoosobowej działalności gospodarczej, ale i różnego rodzaju spółek), czyli w jakiej kolejności gdzie i z jakimi dokumentami, oraz porady dotyczące wyboru formy opodatkowania, można znaleźć w książce Moja firma.

Gdyby nie to, że monitor od komputera jest w naprawie, mogłabym swobodnie zacząć działać. A tak muszę poczekać na dogodniejsze warunki - czyli sprawny komputer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz